Као и на Windows оперативном систему, веома је важно искључити аутоматску експозицију.
За кориснике којима није толико битно да ли ће имати свежу фотографију да окаче на Facebook, изазиваче судбине који желе да ухвате палицу и лете чим укључе рачунар, ствари могу бити много једноставније једном када ураде све што треба урадити. Први корак је уклањање филтера ИЦ зрачења са камере. На
овој страни се могу погледати детаљна упутства за уклањање филтера ИЦ зрачења са камере A4Tech PK 333, на основу којих се може стећи некаква идеја шта заправо треба урадити. Једном када је филтер ИЦ зрачења уклоњен, потребно је обезбедити филтер видљиве светлости како би до сочива камере долазило ИЦ зрачење са диода модела уз што мање зрачења околине. Нешто више о прикладним материјалима од којих се може направити одговарајући филтер може се погледати на
овој страни FreeTrack мрежне презентације. Прво што ће корисник Linux- а Mint са KDE десктопом морати да уради је да инсталира v4l2-ctl алат на свој систем, што се може урадити тако што ће у Bash shell- у бити извршена следећа команде:
sudo apt-get install v4l-utils
, а потом треба на неком месту у корисничком фолдеру, на пример у ~/myscripts/ фолдеру, креирати скрипту која ће да садржи подешавања камере, а зваће се, на пример, setcam.sh и на крају обезбедити да се ова скрипта извршава при сваком подизању система. Креирање поменутог фолдера и фајла који садржи скрипту није тешко остварити коришћењем фајл- менаџера, тако што ће се по отварању корисничког (home) фолдера кликнути десним дугметом миша на празан простор, одабрати опција Create new > folder и укуцати име фолдера у упитнику који се појави. Једном када је фолдер креиран, ваља га отворити, поново кликнути десним дугметом миша на празан простор и одабрати Create new > Text file, па у упитнику који се појави укуцати име скрипте, при чему је битно да екстензија буде .sh. Сада десним дугметом миша треба кликнути на нови фајл и одабрати Open with > Kate, што ће нови празан фајл отворити у текст едитору. У овај фајл треба копирати команде којима се подешава мрежна камера:
#!/bin/bash
v4l2-ctl --set-fmt-video=width=320,height=240,pixelformat=YU12
v4l2-ctl --set-ctrl brightness=0
v4l2-ctl --set-ctrl contrast=0
v4l2-ctl --set-ctrl gamma=4
v4l2-ctl --set-ctrl gain_automatic=0
v4l2-ctl --set-ctrl exposure=781
v4l2-ctl --set-ctrl power_line_frequency=1
v4l2-ctl --set-ctrl sharpness=0
v4l2-ctl --set-ctrl compression_quality=50
и снимити га на диск. Сада треба обезбедити извршавање овако припремљене скрипте сваки пут када се подиже систем. Фајл /etc/rc.local, из кога се позивају скрипте које треба извршити приликом подизања система, треба отворити у текст едитору:
sudo nano /etc/rc.local
или
sudo kate /etc/rc.local
, при чему су 'nano' и 'kate' имена текст едитора који долазе уз Linux Mint KDE. На крај фајла треба додати следећу линију:
sh /home/korisnickoime/myscripts/setcam.sh
и снимити га на диск. У последњој линији 'korisnickoime' је корисничко име под којим сте пријављени систему, а имена директоријума и фајла који садржи скрипту у стази ваља прилагодити именима за која сте се одлучили ако се ова разликују од имена наведених у примеру. По сваком следећем рестартовању система мрежна камера ће бити подешена у складу са вредностима у скрипти, а свако ове вредности може прилагодити својим потребама. Корисници других дистрибуција Linux- а ће морати сами да се потруде како би се подешавања мрежне камере аутоматски учитавала, али ствари ваљда не могу да буду значајно различите.